Category: Local Results Page 1 of 8

Local Results: The Ridge Invitational (New Jersey)

Here are the results of the 2011 Ridge Invitational, held at Ridge High School in Basking Ridge, N.J. on January 29th, 2011.

Champion: Zach Klein (Montville High School, New Jersey)
2nd:  Patrick McCormick (Chaminade High School, New York)
3rd:  Chase Harrison (Millburn High School, New Jersey)
4th:  Chris Lim (Millburn High School, New Jersey)
5th:  Saif Yasin (Montville High School, New Jersey)
6th:  Joseph Diamond (Monsignor Farrell, New York)

[fblike] [twitter]

Local Results: The Yankton High School Tournament (South Dakota)

Here are the results of the Yankton High School Tournament, held on January 28th.

International Extemp

Champion:  Alex Thurman (SF Roosevelt High School)
2nd:  Gus Campbell (Aberdeen Central High School)
3rd:  Simon Scholten (Sioux Falls O’Gorman High School)
4th:  Jackson Erpenbach (Sioux Falls Lincoln High School)
5th:  Luke Hawkins (SF Roosevelt High School)
6th:  Brennan Foust (Watertown High School)

Local Results: The Harrison County “Gift of Gab” Tournament (Kentucky)

Here are the results of the Harrison Country “Gift of Gab” Tournament, held on January 29th at Harrison County High School.

Champion:  Teagan Dolan (Rowan County Senior High School)
2nd:  Carrie Newcomb (Rowan County Senior High School)
3rd:  Calvin Steber (Danville High School)
4th:  Megan Armstrong (Rowan County Senior High School)
5th:  Clay Winstead (Paul Lawrence Dunbar High School)
6th:  Nate Deaton (Danville High School)

[fblike] [twitter]

Local Results: The Trinity/North Oldham Swing Tournament (Kentucky)

Here are the results of the Trinity/North Oldham Swing Tournament, held at Trinity High School on January 29th.

North Oldham Half

Champion:  Michael Sommer (Henry Clay High School)
2nd:  Ben Swanson (Henry Clay High School)
3rd:  Clark Travis (Graves County High School)
4th:  Tess Bettler (Assumption High School)
5th:  Gus Logsdon (Henry Clay High School)
6th:  Johanna Butler (Assumption High School)
7th:  Kye Rogers (Graves County High School)

Local Results: The FordFest Tournament (Michigan)

Here are the results of the FordFest Tournament, the first speech tournament of the year in Michigan, held on January 29th.

Champion:  Philip Mulder (Portage Northern High School)
2nd:  Aaron Miotke (Divine Child High School)
3rd:  Gabe Menchaca (Andover High School)
4th:  Hirsh Jain (International Academy)
5th:  Andrew Gonyor (Andover High School)
6th:  James Feueriesen (Andover High School)

TOC Qualifier Results: The Crestian Classic

Here are the results of the Crestian, held on January 14th-16th.  This tournament was an Extemp TOC qualifier and all elimination round participants earned TOC bids.  We still need the names of United States Extemporaneous Speaking semi-finalists for the TOC qual board.

International Extemp

Champion:  Brian Lynn (Western High School, Florida)
2nd:  Jacob Gilson (Nova High School, Florida)
3rd:  Lauren Blonde (Cypress Bay High School, Florida)
4th:  James Fishback (Western High School, Florida)
5th:  Max Curtis (Nova High School, Florida)
5th:  Daniel Batekyo (Pine View High School, Florida)

TOC Qualifier Results: The Fayette Classic

Here are the results of the Fayette Classic, held on January 7th-8th.  This tournament was an Extemp TOC qualifier and all finalists earned TOC bids.

Champion:  Isabelle Taft (Henry W. Grady High School)

2nd:  Leith Meador (Henry W. Grady High School)
3rd:  Connor Hamm (Lincoln County High School)
4th:  Alex Baldwin (Carrollton High School)
5th:  Mallory Akard (Henry W. Grady High School)
6th:  Brennan Mancil (Carrollton High School)
[fblike] [twitter]

TOC Qualifier Results: The Southwestern Championship

Here are the results of the Southwestern Championship, held at Arizona State University on January 6th-8th, 2011.  The tournament was an Extemp TOC qualifier and all finalists earned TOC bids.

Champion:  Kohi Gill (Desert Vista High School, Arizona)
2nd:  Brendan Porter (Desert Vista High School, Arizona)
3rd:  Bill McDonald (Brophy College Prep, Arizona)
4th:  Caitlin Feldewerth (Desert Vista High School, Arizona)
5th:  Matthew Kartanata (Schurr High School, California)
6th:  Tony Stauber (Chanhassen High School, Minnesota)

[fblike] [twitter]

Local Results: Des Moines Lincoln Tournament (Iowa)

Here are the results of the Des Moines Lincoln Tournament, held last weekend.

Champion: Catherine Chiodo (Des Moines Roosevelt High School)
2nd: Sarah Larson (Des Moines Roosevelt High School)
3rd: Nathan Leys (Des Moines Roosevelt High School)
4th: Claire Parker (Dowling Catholic High School)
5th: Simon Sheaff (Dowling Catholic High School)
6th: Kayleigh Courard-Hauri (Des Moines Roosevelt High School)

[fblike] [twitter]

Local Results: The 2010 Fullerton Joint Union Winter Classic (California)

Here are the results of the 2010 Fullerton Joint Union Winter Classic, held on December 18th.

Champion:  Kevin Yeehaw (Gabrielino High School, California)
2nd:  Forrest Lin (Schurr High School, California)
3rd:  Preston Sam (Gabrielino High School, California)
4th:  Jason Singh (Green Valley High School, Nevada)
5th:  Ryan Cunninham (Fullerton Joint Union High School, California)
6th:  Hubert Tran (Gabrielino High School, California)

Local Results: The South Plains Swing (Texas)

Here are the results of the 2010 South Plains Swing, held on December 10th and 11th.

Coronado Half

U.S. Extemp

Champion:  Jacob Kirksey (Lubbock High School)
2nd:  Christopher Casanova (Lubbock High School)
3rd:  Alessandro Pauri (Flower Mound High School)
4th:  Cody Bean (Central High School)
5th:  Xinjie Luo (Flower Mound High School)
6th:  Clancy Taylor (Flower Mound High School)
7th:  Jeremiah Evans (Lubbock High School)
8th:  Elizabeth Patterson (Frenship High School)

Local Results: The Creekview High School Tournament (Texas)

Here are the results of the Creekview High School Tournament, held at Creekview High School on December 11th.

U.S. Extemp

Champion:  Tanya Rajan (Newman Smith High School)
2nd:  Samuel Alleman (Shepton High School)
3rd:  Matthew Rindelaub (Plano Senior High School)
4th:  Zachary Stone (Plano West High School)
5th:  Michael Schrag (Newman Smith High School)
6th:  Pranav Murthy (Centennial High School)

Local Results: The Clear Brook High School TFA Qualifying Tournament (Texas)

Here are the results from Clear Brook High School TFA Qualifying Tournament, held at Clear Brook High School on December 10th and 11th.

U.S. Extemp

Champion:  Lina Meghji (Cypress Falls High School)
2nd:  Kristina Vu (Clear Springs High School)
3rd:  Romil Patel (Clear Lake High School)
4th:  Alex Tran (Channelview High School)
5th:  Kevin Ly (J. Frank Dobie High School)
6th:  Darya Balybina (Clear Springs High School)

Local Results: The Warren Winter Forum (Texas)

Here are the results of the Warren Winter Forum, held at Earl Warren High School on December 10th and 11th.

U.S. Extemp

Champion:  Nick Schaedel (Sandra Day O’Connor High School)
2nd:  Alex Birnel (Sandra Day O’Connor High School)
3rd:  Jason messmer (La Vernia High School)
4th:  Haley Czarnek (La Vernia High School)
5th:  Angie Storey (William Howard Taft High School)
6th:  Cameron Herber (San Marcos High School)

TOC Qualifier Results: Alief Taylor High School Tournament

Here are the results of the Alief Taylor High School Tournament, held at Alief Taylor High School on December 10th and 11th.  This tournament is a qualifier for the 2011 Extemp TOC so all outround participants earned TOC bids.  We are still missing semi-finalist names from this tournament, so if you have any please send them to us.

U.S. Extemp

Champion:  Drew Hoffmaster (Alief Elsik High School)
2nd:  Susan Czaikowski (Lamar Consolidated High School)
3rd:  Grayson Clark (Lamar Consolidated High School)
4th:  Drew Heugel (Lamar Consolidated High School)
5th:  Gregory Heugel (Lamar Consolidated High School)
6th:  Philip Parmar (Alief Elsik High School)
7th:  Tirhakah Love (Alief Hastings High School)
8th:  Jasmine Barnes (Northland Christian School)

Page 1 of 8

Powered by WordPress & Theme by Anders Norén